გაკვეთილის თემა | დიდი ქალაქების მომავალი. |
სწავლების საფეხური და კლასი | საბაზო/საშუალო. XI კლასი |
ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი და გვარი | გერმანული ენა და გეოგრაფია. ნანა ბოჭორიშვილი |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 10 |
განსაკუთრებული მიდგომებისა და საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი | ასეთი მოსწავლე კლასში არ არის |
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები ( საგნების მიხედვით) | გაიხსენებენ და გამოიყენებენ გეოგრაფიის გაკვეთილებზე ნასწავლ მასალას. მოსწავლეები გაეცნობიან (გაიხსენებენ) მსოფლიოს დემოგრაფიულ მდგომარეობას. დაამუშავებენ საინფორმაციო ტიპის უცხოენოვან ტექსტს. |
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები/ ინდიკატორები | გეო.X.4. 2. აანალიზებს მოსახლეობის სტატისტიკურ მონაცემებს (რუკები, ცხრილები, გრაფიკები, დიაგრამები და სხვა), მსჯელობს მოსახლეობის სიმჭიდროვის, განსახლების თავისებურებების შესახებ; ადარებს სხვა ქვეყნების ანალოგიურ მონაცემებს და შედეგებს გამოხატავს განსხვავებულ ფორმატში; უცხ.ს.V.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის დარგობრივი შემეცნებითი ტექსტი (ისტორიის, კულტურის, არქეოლოგიის, გეოგრაფიის, ეკოლოგიის და სხვა სფეროდან) . 1. ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს; 2. ამოიცნობს ტექსტის სხვადასხვა ნაწილში მოცემულ ინფორმაციებს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირებს; · გადმოსცემს წაკითხული/მოსმენილი ტექსტის შინაარსს; · გადმოსცემს ფილმის, წიგნის სიუჟეტურ ხაზს, გამოკვეთს მნიშვნელოვან დეტალებს; უცხ.ს.V.17. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ თემებზე ლაპარაკი. |
გაკვეთილის მსვლელობა/ აქტივობა და დრო |
|
შეფასება | განმსაზღვრელი |
საკლასო მენეჯმენტი (საგანმანათლებლო რესურსი) | წიგნი, კომპიუტერი, ინტერნეტი, წინასწარ მომზადებული სქემა,სავარჯიშო ჯგუფური სამუშაოსთვის, მარკერი,ჭიკარტები,ცარცი, დინამიკები. |
სავარჯიშო ჯგუფური სამუშაოსთვის 1. Die meisten Großstädte auf dieser Welt sind | g. mit großen Betonhäusern zugebaut. |
2. Heutzutage leben weltweit sehr | a. viele Menschen in Größstädten. |
3. Die Wohnungen werden immer | k. knapper und teuerer. |
4. Nicht allen steht eine Wohnung | i. zu Verfügung. |
5. Fachleute,die für den Bau der Großstädte zuständig sind, | b. schlagen den Bau von unterirdischen Städten vor. |
6. In Japan wird in 50 m Tiefe eine Stadt unter | l. der Hauptstadt Tokio entstehen. |
7. Das Tageslicht soll über | c. große Öffnungen und Spiegel in die Tiefe gelangen. |
8. Das Problem mit der Zufuhr von | d. frischer Luft ist bereits auf biologische Weise gelöst. |
9. Millionen von Bakterien werden sich von | f. den Abgasen ernähren und gleichzeitig für Luftreinigung sorgen. |
10. Man will sich in Zukunft aber nicht nur auf | e. den Bau unterirdischer Städte beschränken. |
11. Die Verlagerung ganzer Verkehrsnetze unter | h. der Erde wird geplant. |
12. In den Großstädten werden so große Flächen in den Innenstädten für | j. den Bau von Wohnungen frei. |
სქემა Ν11.Ca. wie viele Menschen wohnen zur Zeit auf dem Erdball? | ||
2. Auf velchen Erdteil wohnen die meisten Menschen? | ||
3. In velchem Land wohnen die meisten Menschen? | ||
4.Nenne drei Städte mit meisten Bewohner | ||
5. Welche Problemen haben die Städten mit meisten Einwohner? |
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen